Sharing is caring!

.

16. Göklerin Egemenliğinin Anahtarları

Göklerin Egemenliği’nin anahtarlarını sana vereceğim.

—Matta 16:19

MwRYM-TUR-Front-cover

İsa bize kötülüğü bağlamak ve iyiliği çözmek için göklerin egemenliğinin anahtarını verdi. “Göklerin Egemenliği’nin anahtarlarını sana vereceğim. Yeryüzünde bağlayacağın her şey göklerde de bağlanmış olacak; yeryüzünde çözeceğin her şey göklerde de çözülmüş olacak” (Matta 16:19).

Kötülüğü uzak tut. Nelerden uzak durmak istediğinizle ilgili ayet bulun. Biri günaha tutsakken, önce günahı bağlamalısınız. Dua edebileceğiniz ayetleri bulun. Bu ilke şöyledir: “Hiç kimse güçlü adamın evine girip malını çalamaz. Ancak onu bağladıktan sonra evini soyabilir” (Markos 3:27). Günahın kemendinde esir tutulan kişinin bağlarını çözün. “Kötü kişiyi kendi suçları ele verecek, Günahının kemendi kıskıvrak bağlayacak onu” (Süleyman’ın Özdeyişleri 5:22).

Kötülükten uzak durun. Bu çok önemlidir. “Kötü ruh insandan çıkınca kurak yerlerde dolanıp huzur arar, bulamayınca da, “çıktığım eve, kendi evime döneyim” der. Eve gelince orayı süpürülmüş, düzeltilmiş bulur. Bunun üzerine gider, kendisinden kötü yedi ruh daha alır ve eve girip yerleşirler. Böylece o kişinin son durumu ilkinden beter olur” (Luka 11:24–26).

Kötülükten uzak durmazsanız, daha kötü olur. Her zaman kötülükten uzak durmalı, iyiliğe kapı açmalısınız. Diyet yapan insanların hızlıca kilo almalarının bir nedeni de budur. Uzmanlar kötü şeyleri yemeyi bıraktıklarını ya da hiç bir şey yemediklerini söyler. Ancak, kötü şeyleri bıraktıklarında hayatlarına güzel şeyler olan dua etmek, yürüyüş yapmak, spor yapmak ya da kendileri için iyi olan başka bir şey yemek gibi iyi bir şey almazlar. Başka bir örnek, birinin çok yağlı bir yüzü olduğunu varsayalım, yüzünü önce sabunla yıkar belki de yağı kurutmak için alkol sürer. Birkaç saat son- ra yüzü her zamankinden daha yağlıdır. Dermatologlar size bunun için yüz yıkama jeli önerecektir.

Yalan söylemeyi bırakın. Tek Gerçek sadece Rab’bin Sözü’nde vardır. Duyduklarınız, okuduklarınız veya birilerinin size söyledikleri Tanrı’nın Sözü’nün ilkeleriyle eşleşmiyorsa, bu bir yalandır!

İnsana değil Rab’be güvenin. Arkadaşınıza, kendinize, ya da başkasına güvenmeyi bırakın. Sadece Rab’be güvenin. “Son olarak Rab’de, O’nun üstün gücüyle güçlenin” (Efesliler 6:10).

Tanrı’dan kaçmayı, kensine koşmakla yenileyin. “Tanrı sığınağımız ve gücümüzdür, sıkıntıda hep yardıma hazırdır” (Mezmurlar 46:1). Mezmurlara sığının! Mezmurları, Süleyman’ın Özdeyişlerini her gün okuyun. Ayın hangi günüyse o mezmuru okuyun, 30. mezmurdan sonra Süleyman’ın Özdeyişleri için de aynı şeyi yapın. Hatırlamanın kolay bir yolu, her Mezmurun sonunda nereye döneceğinizi yazmaktır (örneğin, 6. Mezmur’un sonunda “36” yazarsınız, 36’nın sonunda “66” yazarsınız. Mezmur 126’ya ulaşınca Süleyman’ın Özdeyişleri 6 yazın). Mezmur 119 çok uzun olduğu için ayın 31’ine ayrılabilir.

Başkasına derdinizi anlatacağınıza Rab’be anlatın. O sizi duyar ve size sevinç verir. Rab’le konuşmalısınız. “Tanrı benimle geçmişte konuşmadı, bana yardım etmedi” diye düşünmeyin. Yardım etmediyse, siz istememişsinizdir. “Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapı çalana açılır” (Matta 7:7).

Savaşa Hazırlanma

Efesliler 6:10-18’de bahsedildiği gibi, bütün silahları kuşanın.

İblis’in hileleri. “Son olarak Rab’de, O’nun üstün gücüyle güçlenin. İblis’in hilelerine karşı durabilmek için Tanrı’nın sağladığı bütün silahları kuşanın” (Efesliler 6:10-11). Gerçek düşmanın kim olduğunu unutmayın: Şeytan sizin kocanız değildir.

Tanrı’nın tüm silahları. “Çünkü savaşımız insanlara karşı değil, yönetimlere, hükümranlıklara, bu karanlık dünyanın güçlerine, kötülüğün göksel yerlerdeki ruhsal ordularına karşıdır. Bu nedenle, kötü günde dayanabilmek, gerekli her şeyi yaptıktan sonra yerinizde durabilmek için Tanrı’nın bütün silahlarını kuşanın” (Efesliler 6:12-13). Kaçmanıza ya da pes etmenize neden olan korkuya karşı direnmelisiniz; sağlam durun ve her şeyi yaptıktan sonra sağlam durmaya devam edin. Korkuyorsanız, Mezmur 37’yi okuyup dua edin.

Sağlam durun. “Böylece, belinizi gerçekle kuşatmış, göğsünüze doğruluk zırhını takın...” (Efesliler 6:14). İnsanlar “imana adım atmak” hakkında konuşurlar. Hareket etmeyi bırakmak ve sadece sağlam durmak en iyisi olabilir! Bazen bir “iman adımı” attığımızı düşünüyoruz, ama aslında Şeytan’ın İsa’dan istediği gibi kendimizi bir uçurumdan atıyoruz.

Çoğu zaman bir iman “adımı” atmamalı, daha ziyade imanımızda sağlam “durmalıyız”. İnancımız bize “sağlam durmamızı” ve neyin doğru olduğuna inanmamızı sağlamalıdır. Eğer iman “adımını” atarak hareket edersek, bir uçurumdan düşebiliriz. Hayatımızda sıkıntılar olduğunda buna dayanırsak, bu bizim tanıklığımız olacaktır. Yine de, bu derste daha sonra göreceğiniz gibi, bazen Pet- rus’un yapması istendiği gibi su üzerinde yürümemiz istenebilir. Bunu ayırt etmeye ihtiyacımız vardır. Ne kadar acil olup olmadığını anlamalıyız. Genellikle beden bunun acil olduğunu söyler; Tanrı genellikle beklememizi söyler.

O’nun doğruluğu. “Böylece, belinizi gerçekle kuşatmış, göğsünüze doğruluk zırhını takın...” (Efesliler 6:14-15). Tanrı sizin doğrularınızdan değil, Kendi doğrulularından bahsediyor. Tanrı, bütün doğru işlerimizin “kirli paçavra” olduğunu söyler (Yeşaya 64:6).

Barış gelsin. “... ayaklarınıza esenlik Müjdesi’ni yayma hazırlığını giymiş olarak yerinizde durun” (Efesliler. 6:14-15). Rab’bin Matta 5’te dediği vaadi anımsayın. “Ne mutlu barışı sağlayanlara.” Her zaman herkesle barış içinde yaşayın.

İman kalkanı. “Bunların hepsine ek olarak, Şeytan’ın bütün ateşli oklarını söndürebileceğiniz iman kalkanını alın” (Efesliler 6:16). İmanınız olsun. Ancak kendinize, başkasına, hakime güvenmeyin sadece Tanrı’ya güvenin. Olayın imanla ilgisi yoktur. Durumunuz hakkında Rab’bin sözünün gerçeğine inanın.

Kurtuluş miğferi. “Kurtuluş miğferini ve Ruh’un kılıcını, yani Tanrı sözünü alın” (Efesliler 6:17). Kurtarılmalısınız; gerçekten zor olan ruhsal bir savaşı kazanmak için Tanrı’nın çocuklarından biri olmalısınız. Bu, şu anda Tanrı ile konuşmak kadar kolay. O’nunla kendi sözlerinizle konuşun. Şimdi O’na ihtiyacınız var. O’ndan Kendini size göstermesini isteyin. Rab’be dağılmış olan hayatınızı sunun ve O’ndan onu düzeltmesini isteyin.

Tanrı’ya sizden istediği şeyleri yapacağınızı söyleyin. O’ndan sizi günahlarınızdan ve sonsuz yaşam armağanını kabul etmeyen herkesi bekleyen sonsuzluktan “kurtarmasını” isteyin. Çarmıhta sizin uğrunuza öldüğü için O’na şükredin. Artık yalnız yaşamayacağınıza inanabilirsiniz; Tanrı hep sizinle olacak ve sonsuzluğu Cennette geçireceksiniz.

Ruhun Kılıcı. “...Ruh’un kılıcını, yani Tanrı sözünü alın” (Efesliler 6:17). Tam olarak bize öğretilen şey budur: Sözünü kazanılacak bir savaş için kullanın. Savaş Rab’le olduğu zaman, zafer bizimdir! Savaşınızda yardım almanız için Kutsal Yazılar’ı 3x5 kartlarına yazın. Çantanızda her zaman yanınızda bulundurun. Korku gibi bir saldırı olduğunu hissettiğinizde korkuyla ilgili ayetleri okuyun. (Korkuyu yenmek için harika ayetler olan Romalılar 8:15 ve Mezmur 23’ü okuyun). Tanrı’yla konuşun. İmanda sağlam durun. “Sakin olun, bilin ki, Tanrı benim...” (Mezmurlar 46:10).

Her zaman dua edin. “Her türlü dua ve yalvarışla, her zaman Ruh’un yönetiminde dua edin” (Efesliler 6:18). Ruhunuzun derinliklerinde dua edin. Dua zamanlarını günde üç kez (Daniel’in yaptığı gibi) ayarlayın. Aslanların inine atılmasının nedenlerinden biri buydu. Endişelenmeyin, ama özünde aslanın inine atılmış olsanız bile, Tanrı’nın tüm aslanların ağızlarını kapatacağını unutmayın!

Uyanık durun. “...Bu amaçla, bütün kutsallar için yalvarışta bulunarak tam bir adanmışlıkla uyanık durun” (Efesliler 6:18). Korkunun sizi her seferinde alt ettiği zamanlarda bildiğiniz başka bir kişi için dua edin. “Ama O bana, ‘Lütfum sana yeter. Çünkü gücüm, güçsüzlükte tamamlanır’ dedi. İşte, Mesih’in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim. Bu neden- le Mesih uğruna güçsüzlükleri, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm” (2. Korintliler 12:9-10). Birisi için dua ettikten sonra, onu arayıp dua ettiğinizi söyleyin.

Size zulmedenler için dua edin. Tanrı ayrıca başkası için dua etmemizi istedi: düşmanlarımızın her biri için. Onlar için dua edin ve Tanrı’dan size onları kutsamak için ne yapmanızı istediğini göstermesini isteyin. Eyüp, arkadaşları için dua ettikten sonra Tanrı, Eyüp’ü bereketledi. “Eyüp dostları için dua ettikten sonra, RAB onu eski gönencine kavuşturup ona önceki varlığının iki katını verdi” (Eyüp 42:10). “Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. (Tanrı bunun nedenini şöyle açıklar) Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız...” (Matta 5:44-45).

Tanrı’nın Sözlerini Anlayın

Sözleri boş değildir. Tanrı’nın Sözü’nü bilmeli ve öğrenmelisiniz. Tanrı’nın kutsanmış vaatlerini bulmak için yola çıkmalısınız. Bu ilkeler O’nun Sözü’ndedir ve O’na dua ettiğinizde, duanız boşa çıkmayacaktır. Bu size Rab’bin vaadidir. “Ağzımdan çıkan söz de öyle olacaktır. Bana boş dönmeyecek, istemimi yerine getirecek. Yapması için onu gönderdiğim işi başaracaktır” (Yeşaya. 55:11). O’nun arzusu, bu dünyadaki kötülüklerin üstesinden gelebilmenizdir. Tanrı’nın size garanti ettiği şeyi yapmalısınız. Taklitleri kabul etmeyin.

İncil’inizde Rab’bin ilkelerini arayın. Anlayış arayın. Tanrı “arayan bulacaktır” diyor. Tanrı’nın Sözü bilgelik verir. Anlamın derinliklerine bakmak size daha iyi bir anlayış sağlayacaktır. “Ben size şunu söyleyeyim: Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır” (Luka 11:9). Ve ne yapacağınızı öğrendikten sonra, bunu hayatınıza uygulayabilirsiniz. “Ev bilgelikle yapılır, akılla pekiştirilir. Bilgi sayesinde odaları her türlü değerli, güzel eşyayla dolar” (Süleyman’ın Özdeyişleri 24:3-4).

Sözlerini zevkle oku. İncil’inizdeki ayetlerin altını çizin. “RAB’den zevk al, O senin yüreğinin dileklerini yerine getirecektir” (Mezmurlar 37:4). Luka: 4:4-10’da İblis nasıl İsa’yı ayartmaya çalıştı? İsa O’na şöyle karşılık verdi. “yazılmıştır...yazılmıştır...yazılmıştır...” Her bir vaat için farklı renkte kalemler kullanın.

Ezberleyin. Gece gündüz derin derin düşünün. Ayetleri ezberleyin ki ruhunuz Rab’bin bereketiyle dolup taşsın. Yalnız O’na güvenmek istiyorsanız Tanrı’nın vaatlerini öğrenmeli ve bilmelisiniz. “Ancak zevkini RAB’bin Yasası’ndan alır ve gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünür. Böylesi akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzer, Meyvesini mevsiminde verir, yaprağı hiç solmaz. Yaptığı her işi başarır” (Mezmurlar. 1:2-3).

Ne kadar kötü göründüğü önemli değildir, Tanrı’nın denetimi altındasınız. Tanrı’nın denetimi altında olduğumuzu bilerek teselli duyabiliriz, eğer biz bunu bilmezsek Şeytan kesinlikle bilmeyecektir. “Simun, Simun, Şeytan sizleri buğday gibi kalburdan geçirmek için izin almıştır. Ama ben, imanını yitirmeyesin diye senin için dua ettim. Geri döndüğün zaman kardeşlerini güçlendir” (Luka 22:31–32).

İyiyle kötüyü ayırt etme. İsa sonucu bilmesine rağmen Petrus’u denenmeden geçirdi. Tanrı sizi çağırdığında hazır olacak mısınız? “Dayanma gücü de, hiçbir eksiği olmayan, olgun, yetkin kişiler olmanız için tam bir etkinliğe erişsin” (Yakup 1:4).

Ruhsal Savaş

Düşüncelerinizi tutsak edin. Savaşınız düşüncelerinizde kazanılacak ya da kaybedilecektir. “Safsataları, Tanrı bilgisine karşı diklenen her engeli yıkıyor, her düşünceyi tutsak edip Mesih’e bağımlı kılıyoruz. Mesih’e tümüyle bağımlı olduğunuz zaman, O’na bağımlı olmayan her eylemi cezalandırmaya hazır olacağız” (2. Korintliler 10:5-6). Düşmanın eline geçmeyin. Kötü düşüncelerden mutluluk duymayın. Onlar sizi esir alır.

Üçün Gücü

İki ya da üç kişi toplanıp bir araya gelin. Sizinle dua edecek iki kadın bulun. “Musa elini kaldırdıkça İsrailliler, indirdikçe Amalekliler kazanıyordu. Ne var ki, Musa’nın elleri yoruldu. Bir taş getirip altına koydular. Musa üzerine oturdu. Bir yanda Harun, öbür yanda Hur Musa’nın ellerini yukarıda tuttular. Güneş batıncaya dek Musa’nın elleri yukarıda kaldı” (Mısırdan Çıkış 17:11-12).

Sizi tutacak iki kadın bulun, böylece çok yorulmayacaksınız. Dua edin ve Tanrı’dan sizin gibi düşünen iki kişiyi bulmanıza yardım etmesini isteyin. Web sitemizde bir Teşvik Ortağı bulabilirsiniz.

Üçün gücü. “Yalnız biri yenik düşer, ama iki kişi direnebilir. Üç kat iplik kolay kolay kopmaz” (Vaiz 4:12).

Diğerini kaldırmak. “İki kişi bir kişiden iyidir, çünkü emeklerine iyi karşılık alırlar. Biri düşerse, öteki kaldırır. Ama yalnız olup da düşenin vay haline! Onu kaldıran olmaz” (Vaiz 4:9-10).

Tanrı neredeyseniz sizinle beraber. “Nerede iki ya da üç kişi benim adımla toplanırsa, ben de orada, aralarındayım” (Matta 18:20). O zaman Kral Nebukadnessar şaşkınlık içinde birden ayağa kalktı. Danışmanlarına, ‘Biz ateşin içine bağlı üç kişi atmadık mı?’ diye sordu. Danışmanlar, ‘Kuşkusuz, ey kral’ diye karşılık verdiler. Kral, ‘Ben dört kişi görüyorum’ dedi, ‘Ateşin içinde yürüyorlar, bağlarından çözülmüş, hiçbir zarara uğramamışlar. Dördüncünün görünümü de bir ilahi varlığa benziyor’” (Daniel 3:24-25). Asla yalnız değilsiniz!

Anlaşma. “Yine size şunu söyleyeyim, yeryüzünde aranızdan iki kişi, dileyecekleri herhangi bir şey için anlaşırlarsa, göklerdeki Babam dileklerini yerine getirir” (Matta 18:19). Bir şeye barış içinde yaklaşmakta zorlandığınızda, sizinle dua edecek, size inanan birini çağırın.

Gedikte durmak. “İçlerinde duvarı örecek, gedikte durup önümde ülkeyi savunacak, onu yerle bir etmemi engelleyecek bir adam aradım, ama hiç kimseyi bulmadım” (Hezekiel 22:30).

Birbiriniz için dua edin. “Bu nedenle, şifa bulmak için günahlarınızı birbirinize itiraf edin ve birbiriniz için dua edin. Doğru kişinin yalvarışı çok güçlü ve etkilidir” (Yakup 5:16). Ayrıca sizinle aynı görüşte olan bir kadınla paylaşmak temiz bir kalbe sahip olmanızı sağlayacak en iyi yoldur.

İtiraf edin. “Ağlayarak kendini Tanrı’nın Tapınağı’nın önünde yere atan Ezra dua edip günahlarını açıkladı...” (Ezra 10:1). Günahlarınızı itiraf etmeye devam edin.

Ne zaman dua etmeyi bırakıyorsunuz? Asla bırakmıyorsunuz! Duaya cevap almadığınız zaman Tanrı’nın her zaman “hayır” demek istemediğine dair harika bir örneğimiz var.

İmanın büyük. Kenanlı kadın İsa’ya gelip kızının iyileşmesi için yalvardı. “O zaman İsa ona şu karşılığı verdi: ‘Ey kadın, imanın büyük! Dilediğin gibi olsun.’ Ve kadının kızı o saatte iyileşti” (Matta 15:28).

Tanrı’nın iradesinde olan bir şey için dua ettiğimizde bazen Tanrı’nın bizi duymadığını düşünürüz ya da O’nun bize “hayır” cevabı verdiğini. Aslında Tanrı’nın bizden istediği dua etmeye, beklemeye, oruç tutmaya, inanmaya, ağlayarak diz çöküp O’ndan istemeye devam etmemizdir.

Ruhu için savaş. Kocanızla eşit misiniz? Evinizdeki gerçek savaş, kocanızın ruhu için olan savaştır! Kocanızla eşit misiniz? Unutmayın ki böyle bir vaadiniz var. “O sana, senin ve bütün ev halkının kurtuluş bulacağı sözler söyleyecek” (Elçilerin İşleri 11:14). “Çünkü iman etmemiş koca karısı aracılığıyla, iman etmemiş kadın da imanlı kocası aracılığıyla kutsanır... Ey kadın, kocanı kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun? Ey erkek, karını kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun?” (1. Korintliler 7:14–16). Dua ortağı bulmak isterseniz, sitemizi ziyaret edin.

Dua ve Oruç

Dua ve oruç. İsa Elçilerine, “İmanınız kıt olduğu için” karşılığını verdi... (Matta 17:21-22). Şiddetle dua ediyorsanız ve isteğinizin saf olup olmadığını anlamak istiyorsanız oruç gerekebilir. Farklı oruç tipleri vardır:

Üç günlük oruç. Ester kendi iyiliği için oruç tuttu. “Git, Sus’taki bütün Yahudiler’i topla; benim için oruç tutun; üç gün, üç gece hiçbir şey yemeyin, içmeyin. Hizmetçilerimle ben de sizin gibi oruç tutacağız. Ardından, kurala aykırı olduğu halde kralın huzuruna çıkacağım; ölürsem ölürüm” (Ester 4:16). Bu orucun ya da (yedi günlük oruç) dırdırcı kadınlar için çok yararı olacaktır. Tartışmak için gücünüz olmayacak.

Bir Günlük Oruç. Oruç akşam yemeğinin ardından başlar. 24 saatlik süre bitene kadar sadece su içiyorsunuz. Bu süre zarfında, dua edip oruç tutuyorsunuz. Bu oruç haftada birkaç kez yapılabilir.

Yedi günlük oruç. 7 gün süren bir oruç vardır (yedi gün tamamlanmayı temsil ediyor gibi). “Bunları duyunca oturup ağladım, günlerce yas tuttum. Oruç tutup Göklerin Tanrısı’na dua ettim” (Nehemya 1:4). Genellikle büyük üzüntü sırasında yedi gün boyunca oruç tutmaya çağırılırsınız.

Dizlerim titriyor oruç tutmaktan. Aç ya da zayıfken, bu zamanı dua etmek ve Kutsal Kitap’ı okuyarak geçirin. “Dizlerim titriyor oruç tutmaktan; bir deri bir kemiğe döndüm” (Mezmurlar 109:24).

Belli etmeyin. Oruç sırasında mümkün olduğunca sessiz olun. Oruç sırasında sessiz olmalı, asla şikayet etmemelisiniz, dikkatleri kendinize çekmeyin. “Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır. Siz oruç tuttuğunuz zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın. Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız’a oruçlu görünesiniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir” (Matta 6:16-18).

Birçok kişi bana oruç tutamayacağını yazıyor. Oruç tutamama nedeniniz hastalık ya da hamilelikse, o zaman “herhangi bir iyilik” yapın. Ancak çalıştığınız için oruç tutamayacağınızı düşünüyorsanız, Tanrı’ya hakkettiği değeri vermiyorsunuzdur.

Savaş kazanıldığında, yerinizde durup bekleyin. Kutsal Yazılar boyunca okuduğumuz gibi dua etmeyi öğrendikten sonra, şöyle yapın. “Bu kez savaşmak zorunda kalmayacaksınız. Yerinizde durup bekleyin, RAB’bin size sağlayacağı kurtuluşu görün...” (2. Tarihler 20:17).

Kimse övünmemelidir. Tanrı inatçı insanlar olduğumuzu söyler. Bir savaş kazanıldığında ya da bittiğinde, sadece Rab için övünelim. “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir” (Efesliler 2:8–9).

“Tanrınız RAB bu ulusları önünüzden kovunca, ‘RAB doğruluğumuzdan ötürü bu ülkeyi mülk edinelim diye bizi buraya getirdi’ diye düşünmeyin. Çünkü RAB, bu ulusları yaptıkları kötülükler yüzünden önünüzden kovuyor. Onların topraklarını mülk edinmeye gitmenizin nedeni doğruluğunuz, erdeminiz değildir” (Yasanın Tekrarı 9:4-5).

Hepimiz günah işledik ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldık. Savaş kazanıldığında bunu hatırlayalım. Bizim dürüstlüğümüz kirli paçavralardan başka bir şey değildir. Rab’be yücelik olsun!

Denenmelerinizin çok olması, zafere yakın olduğunuzu gösteren bir işarettir. Zafer kazanmaya yakın olduğunuzda denenmeleriniz çoğalabilir. “Bunun için, ey gökler ve orada yaşayanlar, sevinin! Vay halinize, yer ve deniz! Çünkü İblis zamanının az olduğunu bilerek büyük bir öfkeyle üzerinize indi” (Vahiy 12:12).

Doğru şekilde savaşmalısınız. Tanrı’nın söylediklerini yapın; işe yarayacaktır. Kendinizi savunmaya çalışmayın; bu savaşa ve katı yüreğe sebep olur. Sonuç olarak hepiniz aynı düşüncede birleşin. Başkalarının duygularını paylaşın. Birbirinizi kardeşçe sevin. Şefkatli, alçakgönüllü olun. Kötülüğe kötülükle, sövgüye sövgüyle değil, tersine, kutsamayla karşılık verin. Çünkü kutsanmayı miras almak için çağrıldınız (1. Petrus 3:8-9). Kocanıza karşı daha fazla adım attığınızdan ve onu bereketlediğinizden emin olun. Tanrı’ya kocanızı nasıl bereketleyebileceğinizi sorun.

Bu ruhsal bir savaştır. “Yoksa Babam’dan yardım isteyemez miyim sanıyorsun? İstesem, hemen şu an bana on iki tümenden fazla melek gönderir” (Matta 26:53). Göksel Babamız, melekleri “gerçek savaşın” olduğu yere sizin adınıza savaşmaya çağırır. “Çünkü savaşımız insanlara karşı değil, yönetimlere, hükümranlıklara, bu karanlık dünyanın güçlerine, kötülüğün göksel yerlerdeki ruhsal ordularına karşıdı” (Efesliler 6:12).

Kocanız düşmanınız değildir. “Söz dinleyen köleler gibi kendinizi kime teslim ederseniz, sözünü dinlediğiniz kişinin köleleri olduğunuzu bilmez misiniz? Ya ölüme götüren günahın ya da doğruluğa götüren sözdinlerliğin kölelerisiniz” (Romalılar 6:16). Günah işleyen bir kişi gerçekten sadece Şeytan’ın kölesidir.

Günah işleyen kişinin korkunç olduğunu düşünebiliriz, ama öç almaya çalışırsak bizim ondan farkımız kalmaz. (Öç Tanrı’nındır). “Olağan insanlar gibi yaşıyorsak da, insansal güce dayanarak savaşmıyoruz. Çünkü savaşımızın silahları insansal silahlar değil, kaleleri yıkan tanrısal güce sahip silahlardır” (2. Korintliler 10:3-4). Bu işin esas nedenine bakalım.

Kendinizi adayın. Sonuçları ne olursa olsun, adanmış olun ve Tanrı’ya bırakın. “Kızgın fırına atılsak bile, ey kral, kendisine kulluk ettiğimiz Tanrı bizi kızgın fırından kurtarabilir; senin elinden de bizi kurtaracaktır. Ama bizi kurtarmasa bile bil ki, ey kral, ilahlarına kulluk etmeyiz, diktiğin altın heykele tapınmayız” (Daniel 3:17-18).

Daniel ve arkadaşları Tanrı’nın onları kurtaracağına inanıyorlardı, ancak sonuçlarına bakılmaksızın, yine de Rab’be itaat etmeye karar verdiler. Fırında ölseler bile, Tanrı’nın yapmalarını istediklerini yapacaklardı ve bunun sonucunu Tanrı’ya bıraktılar. Ölmediler ve giysileriyle bağlı olarak girdikleri fırından bağları çözülmüş olarak çıktılar. Sizin bağlarınız (günahınız ya da endişeniz) var mı? Tanrı sizi kurtacaktır. Bu O’nun savaşı! Ev sahibi olan Tanrı’ya seslenin; O bir savaşçıdır.

Kişisel söz: Tanrı’nın bana verdiği “anahtarları” kullanmak. “Kutsal Yazılar’da öğrendiklerime dayanarak, Tanrı’nın ruhsal savaşa karşı bana verdiği “anahtarları” kullanacağıma söz veriyorum. İnsanlarla savaşmayı reddediyorum, bunun yerine evliliğim, kocam, ailem ve kendim için dua edip oruç tutacağım.